/Praca zespołowa – narzędzia

Praca zespołowa – narzędzia

Podziel się

Aby uzyskiwać jak najlepsze wyniki w wielu dziedzinach rozwoju stosujemy narzędzia, które nie tylko wspomagają pracę jednej osoby, ale także umożliwiają współpracę pomiędzy członkami XOR-a. W ramach spotkań staramy się tłumaczyć po co i dlaczego używamy tych, a nie innych, aplikacji. Dzięki temu przygotowujemy ludzi do przyszłej pracy jak i rozwijamy umiejętność pracy zespołowej.

Przedstawiamy narzędzia, które stały się podstawą funkcjonowania naszego koła naukowego. Zaczynamy od podstawy…

Slack

Slack jest komunikatorem, który umożliwia pracę zespołową. Stosowany jest w ogromnej liczbie organizacji na całym świecie. Posiada aplikacje na systemy z rodziny Windows, macOS (zrzut ekranu powyżej), Linux, ale także na systemy mobilne takie jak iOS i Android. Dzięki integracji z zewnętrznymi usługami daje możliwość rozszerzania swojej funkcjonalności o zadania do zrobienia czy powiadomienia z GitHub’a (integracji jest znacznie więcej). Wspiera tworzenie prywatnych i publicznych kanałów, które mogą pełnić funkcję miejsca do komunikacji dla mniejszych zespołów pracujących nad jednym z projektów. Dodatkowo umożliwia wysyłanie wiadomości prywatnych. Twórcy udostępniają również API, które umożliwia tworzenie własnych integracji czy botów.

Więcej na ten temat znajdziecie na stronie producenta (tutaj).

Git

Git’a chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to rozproszony system kontroli wersji. Dodatkowym rozszerzeniem jego funkcjonalności u nas jest Gogs lub Phabricator. Git’a używamy do pracy nad własnymi projektami oraz do pracy zespołowej. Członkowie koła mają możliwość pracy nad projektami, które rozwijają w ramach realizowanych przez nas projektów, ale mogą również pracować nad własnymi rozwiązaniami.

Phabricator

Jest to jedno z najbardziej rozbudowanych i skomplikowanych narzędzi w naszym kole. Pozwala na zarządzanie projektami, audyt kodu, zarządzanie repozytoriami, tworzenie ankiet, dzielenie się kodem, plikami, itd. Możliwości Phabricatora są ogromne, wymieniłem tylko parę z nich. Dzięki możliwości logowania za pomocą Slack’a znacznie ułatwia zarządzanie użytkownikami. Jest to narzędzie, które jest dopiero wdrażane i będziemy chcieli wykorzystać je w jak najlepszy sposób. Korzysta z niego wiele organizacji, tj. Groupon, Facebook, Asana czy Dropbox.

Podsumowanie

Narzędzi nie jest dużo, ale dzięki temu uzyskujemy skupiony w jednym miejscu zespół, który działa wydajnie i komunikuje się jakby wszyscy siedzieli w jednym pomieszczeniu. Niestety koło nie posiada jeszcze pomieszczenia, dlatego też większość spotkań i rozmów toczy się zdalnie. Jednakże w przypadku uzyskania własnego kąciku nie zrezygnujemy ze Slack’a czy Phabricator’a, ponieważ umożliwiają one współpracę każdego członka koła, niezależnie od czasu i miejsca w którym aktualnie przebywa.

Jeśli jesteście zainteresowani jak wygląda to od środka to zapraszamy do dołączenia. Realizujemy wiele ciekawych projektów, które z pewnością was zainteresują.
Piszcie na nasz e-mail: rekrutacja@grupaxor.pl

Do zobaczenia!


Podziel się

Założyciel i prezes grupy XOR. Programista, miłośnik technologii, bloger, student informatyki na Politechnice Świętokrzyskiej. W wolnych chwilach pisze w C++, Javie i czasem w Pythonie. Lubi fotografię i wyborny, ale niszowy humor.