/AngularJS współcześnie
angularjs

AngularJS współcześnie

Podziel się

Przez ostatnie miesiące miałem możliwość poznania oraz pracowania w omawianym dziś frameworku. AngularJS jest pierwszą wersją Googlowskiej biblioteki przeznaczonej do tworzenia tzw. klientów grubych. Znaczy to tyle, że przeglądarka jest odpowiedzialna za przetwarzanie danych, a serwer jedynie dostarcza potrzebnych informacji. W tym wpisie chciałbym przedstawić swoje spostrzeżenia po ponad 3 miesięcznej przygodzie z tą biblioteką.

Podstawowe informacje

Stabilna wersja AngularJSa została przedstawiona światu w 2009 roku i od tego czasu ciągle jest rozwijana, mimo iż ostatnimi dniami została przedstawiona już 5 wersja. Jednak warto pamiętać, że AngularJS, to zupełnie inne podejście niż ma to miejsce przy Angular 2, 4 i 5.

Przy pomocy AngularJSa jesteśmy w stanie stworzyć aplikację internetową, napisaną przy pomocy języka skryptowego JavaScript. Implementuje wzorzec projektowy MVC (Model-View-Controller). W prosty sposób obsługuje również dane przesyłane za pomocą JSONa (JavaScript Object Notation), co jest cechą wywodzącą się jak sama nazwa formatu wskazuje z języka JavaScript.

Zalety jakie dostrzegam w AngularJS

Przystępując do nauki tego frameworka, nie miałem żadnego doświadczenia w pisaniu kodu przy pomocy języka JavaScript. Jednak to nie było problemem, ponieważ istnieje wiele książek, które pokazują krok po kroku jak działają mechanizmy w tej bibliotece. Zatem prostota tworzenia działającego kodu jest zaletą tego frameworka.

Konfiguracja również nie jest czymś bardzo trudnym, ponieważ wystarczy podpiąć plik jsowy z Anularem w pliku html naszej strony i już możemy korzystać z rozwiązań jakie daje nam biblioteka.

Po zapoznaniu się z podstawową wiedzą, czyli z modułami, kontrolerami, routingiem oraz obsługą RESTu, nie jest problemem stworzenie prostej aplikacji na własne potrzeby. Sam obecnie pisząc swoją pracę inżynierską zdecydowałem się na ten framework.

Warto również wspomnieć, że nadal mimo, że od premiery minęło już kilak lat, jest wiele ogłoszeń pracodawców poszukujących osób znających tą bibliotekę.

AngularJS ma również wady

Zdecydowaną wadą jest zupełna przebudowa składni w wersji drugiej i kolejnych względem AngularJS. Dlatego znając tą bibliotekę nie będziemy w stanie nic napisać w Angular 2. Jednakże warto pamiętać, że obsługa RESTu czy routing z samego założenia jest taka sama, zmienia się jedynie sposób zapisu.

AngularJS miał wiele aktualizacji, które w zdecydowanym stopniu zmieniały jego podejście do niektórych aspektów. Jest to zarówno zaleta jak i wada. Zaleta jest fakt, że twórcy chcieli osiągnąć wiekszą wydajność, jednak spowodowało to, że jest wiele rozwiązań danego zagadnienia co już nie jest dobre.

Pod względem wydajności w większych projektach biblioteka ta nie daje takich samych efektów jak inne tego typu frameworki. Zdarzało się, że większe projekty pisane w AngularJS, były wspomagane np. Reactem. Jednak przy mniejszych projektach nie dostrzeżemy tego.

Podsumowanie

AngularJS w mojej opinii jest świetnym startem, ponieważ jego łatwość konfiguracji, dostępność materiałów zachęca do poznania mechanizmów wykorzystywanych w większości jak nie we wszystkich tego typu bibliotekach. Nie ma rozwiązań pozbawionych wad, tak też jest i tutaj. Jednak trzeba pamiętać, że poznanie tego frameworka nie jest równoznaczne z poznaniem jego kolejnych wersji (2,4,5), ponieważ różnią się one diametralnie. Warto wspomnieć, że na rynku pracy poszukiwane osoby znające AngularJSa, głównie do utrzymywania napisanych już projektów. Obecnie nowe projekty tworzone są w najnowszych wersjach bibliotek, ale są też duże projekty, które wymagają wsparcia deweloperksiego.

Jeśli chcesz poznać bliżej AngularJS, zapraszam na mojego bloga, na którym dokładnie będę omawiał podstawowe mechanizmy. Po zapoznaniu się ze wszystkimi materiałami będziesz w stanie napisać własną aplikację.

Blog Bugajsky

Pozdrawiam,
Mariusz Bugajski


Podziel się

Student Politechniki Świętokrzyskiej, redaktor mojmac.pl, bloger na blog.bugajsky.pl. Człowiek, którego pasją jest pisanie kodu. Na co dzień robiący to co kocha.